Vanwege onderhoud aan onze systemen kan het zijn dat niet alle formulieren op onze site goed werken. Dit onderhoud duurt van vanavond 20.00 tot en met 24.00 uur.
Onze excuses voor het ongemak, wij doen ons best om dit zo snel mogelijk op te lossen..
Vanwege onderhoud aan onze systemen kan het zijn dat niet alle formulieren op onze site goed werken. Dit onderhoud duurt van vanavond 20.00 tot en met 24.00 uur.
Onze excuses voor het ongemak, wij doen ons best om dit zo snel mogelijk op te lossen..
De voorzitter opent de vergadering en heet aanwezigen welkom.
De commissie ontvangt graag een terugkoppeling van het overleg van 10 juli 2026 tussen de commissie en de
wethouders Van Burgsteden en Van Asseldonk.
Hoewel de commissie onderzoek naar de plaatselijke en regionale geschiedenis een warm hart toedraagt’ omdat deze
ook voor gebiedsontwikkeling waardevolle informatie kan opleveren en om deze reden hier positief tegenover staat
wordt geadviseerd om nadere informatie in te winnen onder meer over wie de andere subsidieverstrekkers zijn en wat
hun bijdrage is.
Door de heer Boot (lid Monumentenkamer) is op voorhand als volgt gereageerd:
‘Duidelijk zichtbaar in dit ontwerp van Jacques Louwers zijn de invloeden van de Delftse School en de Bossche
School. Ook ben ik het eens met de gegevens zoals gesteld onder punt 2: "Architectuurhistorische waarden".
Ook eens met de conclusie, dus al met al zou dit pand zeker in aanmerking komen als gemeentelijk monument.
De commissie waardeert zeker het initiatief van de eigenaar om zijn woning voor te dragen als gemeentelijk
monument. Echter omdat uiterlijk in 2027 het traject start om de monumentenlijst te harmoniseren en te actualiseren
waarbij ook nadere kaders worden gesteld over welke bouwwerken in Meierijstad in aanmerking komen voor de status
van gemeentelijk monument adviseert de commissie om Hoogstraat 12 mee te nemen in dit proces. Op deze wijze
kan een juiste en zorgvuldige afweging ten opzichte van andere bouwwerken in Meierijstad worden bewerkstelligd.
Mevrouw Kristensen start met een terugblik op de vergadering van 10 juni j.l. ‘Verbinding zoeken’ is de uitdaging.
Het betreft geen woning dus de verhoudingen zijn anders als bij de kloostertypologie, er dient niet alleen hiermee
verbinding te worden gezocht, maar ook met het park. De randvoorwaarde om de omvang te beperken tot 1-bouwlaag
maakt dat er altijd een contrast zal zijn met de aanliggende 3- en 4-laags bebouwing.
Vervolgens worden de aanpassingen toegelicht.
In samenspraak met de landschapsarchitect van Meierijstad is het terreinontwerp aangepast, het gehele park is nu
speelterrein, waarbij er vier toegangen zijn voorzien naar de school. De containers worden niet inpandig, advies om te
bezien of dit in combinatie met de woningen kan worden gerealiseerd, bijv. ondergronds al dan niet gebruikmakend van het talud.
Het kleurenpalet voor de gevelsteen is al bepaald maar de definitieve steenkeuze is afhankelijk van de steenkeuze
voor de overige bebouwing. De plint en de omlijsting van de deuren zal in donker metselwerk worden uitgevoerd. Voor
de Noordgevel, stelt de architect voor om, met een verwijzing naar de verticale geleding van de omringende “klooster” gebouwen, gemetselde penanten te maken i.p.v. de horizontale geleding met houten invulling.
Door de commissie wordt als volgt gereageerd.
Er wordt aandacht gevraagd voor een goede integratie van de containerberging en fietsenstalling en de tijdelijke accu opstelling t.b.v. de stroomvoorziening de praktijk leert dat
het onderwijzend personeel vaak om een overkapte en afgesloten fietsenberging vraagt. Deze ontbreekt nu.
Aandacht wordt gevraagd voor de kwaliteit van het dak met de zonnepanelen, een groot aantal woningen kijkt straks
uit op het dak van de school. Het geadviseerde groene of sedumdak stuit op een budgettaire uitdaging, hierop wordt
gereageerd dat deze daken bijdragen aan waterberging, biodiversiteit, klimaatadaptatie en het tegen gaan van
hittestress. Om deze reden wordt dan ook geadviseerd om na te gaan of hier subsidiemogelijkheden voor zijn en om
ook deze voordelen in de afwegingen mee te nemen. Daarnaast wordt ook benoemd dat indien enkel de ballast laag
van grind wordt vervangen door aarde er op natuurlijke wijze dak vegetatie zal ontstaan.
Het voorstel om de plinten en portalen een donkere kleur te geven is prima. Bij de noordgevel die aansluit op het kloosterhof is de commissie van mening dat de gemetselde penanten geen verbetering vormen t.o.v. het oorspronkelijke plan. Dit ontwerp doet geen recht aan het
schoolontwerp maar sluit ook niet aan bij de kloostertypologie. Voorgesteld wordt om de oorspronkelijke houten geveldelen te vervangen door metselwerk. De architect stelt vervolgens voor om dit metselwerk dan te materialiseren in de kleur van de plint.
Tegelijkertijd wordt aangegeven dat een goed oordeel pas mogelijk is op het moment dat er een visualisatie is die ook
een beeld geeft van de aangrenzende bebouwing. Ook wordt opgemerkt dat wat betreft de commissie de letters op
deze gevel achterwege kunnen blijven.
Alvorens het beeldregiekader te bespreken wordt toegelicht wat er is gebeurd sinds de laatste vergadering afgelopen 10 juni. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van de presentatie zoals deze recent is gebruikt om de plannen met de gemeenteraad te delen.
Hierbij worden een aantal zaken eruit gelicht:
De beoogde kernkwaliteiten:
Door de commissie wordt als volgt gereageerd:
In het beeldregiekader dienen heldere strategische keuzes te worden uitgedragen, hoofdkeuzes en ambities dienen
duidelijk te zijn.
Het beeldregiekader wordt nu als te vrijblijvend en te weinig sturend beschouwd, waarbij ook de ambitie en visie van
het plan in de beleving van de commissie onvoldoende naar voren komt.
Het ophogen van de woonpercelen komt niet terug in het beeldregiekader. Daarnaast de vraag of voldoende duidelijk
is wat de consequenties zijn van dit ophogen, m.b.t. funderingssysteem, bouwrijp maken.
Geadviseerd wordt om het beeldregiekader beperkt te houden tot de hoofdlijnen:
Maar ook uitdagend en concreter sturend maken.
Het verhaal over biobased bouwen wordt als hoofdthema omschreven maar de concrete vertaling naar materialen en ontwerpthema’s sluit hier onvoldoende op aan.
Omdat met dit beeldregiekader naar verwachting 10 tot 15 jaar gewerkt dient te worden en voorkomen dient te worden dat er ongewenste interpretaties ontstaan.
Ook wordt opgemerkt dat de afbeelding van ‘Bosbad Eindhoven’ terug dient te komen.
| Nummer | Actie | Verantwoordelijk |
|---|---|---|
| 2.9 | Aandacht voor bescherming niet aangewezen waardevolle en beeldbepaldende objecten | MVB / Allen |
| 4-11.3 | Stand van zaken met betrekking tot het verplaatsen van de boerderij Morgenstraat 2 te Keldonk in verband met aanleg N279. | MVB |
| 23-11.4 | Gebiedsvisie Molenheide, verbinden van de leembossen Geelders en het Wijboschbroek op te lossen om geïsoleerde ligging van Wijboschbroek op te heffen. | |
| 27-3.1 | Overleg werkatelier Gebiedsontwikkeling, bescherming voorgedragen land- en buurtschappen | |
| 29-4.1 | Terugkoppeling overleg 10 juli 2026 | MVB |
| 29-10.1 | Datum kennismakingsgesprek PEM – Wern van Asseldonk | MVB |
| Nummer | Actie | Verantwoordelijk |
|---|---|---|
| 7.3.2 | Nota Bouwen aan het verhaal van het Duits Lijntje | MVB |
| 15-8.5 | Toezicht & Handhaving bij monumenten |