Kwaliteitswinst in landelijk gebied Meierijstad
Het college van Meierijstad presenteert de 4e wijzigingsronde van het tijdelijke omgevingsplan. Deze keer gaat het om 17 gebieds- en locatie ontwikkelingen.
Hiermee maakt de gemeente vooral uitbreiding van de woningvoorraad in Meierijstad mogelijk, bijvoorbeeld in Olland, Boskant en Schijndel. Anderzijds maakt ze ruimtelijke ontwikkelingen in het buitengebied mogelijk, waardoor dit aan kwaliteit wint.
Extra woningen
Bij de Locht aan de noordoostzijde van Olland worden 21 woningen toegevoegd. De ontwikkeling sluit aan bij het bouwplan Roest dat ook wordt ontwikkeld. Op het voormalige sportveld van Boskant, aan de noordzijde van het dorp, worden 29 woningen toegevoegd. De ontwikkeling wordt ontsloten via de Populierenlaan. Bij beide ontwikkelingen gaat het om een mix van sociale huur, goedkope koop en middeldure en dure koop in een groene setting passend bij het karakter van een dorpsrand. Op de uitleglocaties aan de Putsteeg en Schootsestraat in Schijndel kunnen respectievelijk 62 en 73 woningen gebouwd worden. Bij Het Hooghekke in Schijndel kan de plek van paardenhouderij herontwikkeld tot een nieuwe woonbuurt met maximaal 330 woningen. Wethouder ruimtelijke ordening Jan van Burgsteden: “Met deze wijzigingsronde maken we de weg vrij voor de bouw van maar liefst 515 woningen; dat is goed nieuws voor de woningzoekenden in onze gemeente.”
Veranderingen landelijk gebied
In het Noord-Brabantse landelijk gebied speelt een trend waarin veehouderijen stoppen en bedrijfswoningen burgerwoningen worden. Meestal worden bij die veranderingen vele vierkante meters stallen, schuren, silo’s en verhardingen gesloopt; en wordt geïnvesteerd in landschappelijke kwaliteit. Zo komen er bedrijfsomvormingen aan Groothees en Kraanmeer in Erp en aan de Zwembadweg in Sint-Oedenrode. Aan Dorshout in Veghel staat renovatie van een beeldbepalende boerderij op de rol en elders aan Dorshout verdwijnt de agrarische bestemming waardoor er geen veehouderij meer mogelijk is. Veehouderijen aan Weievenseweg, Jekschotstraat en Lieshoutseweg in Sint-Oedenrode worden beëindigd. Aan de Grootdonkweg en Nieuwe Veldenweg in Veghel worden boerderijen gesplitst in meerdere burgerwoningen. Van Burgsteden: “Als we even uitzoomen zien we ons buitengebied veranderen; Deze transformatie betekent landschappelijke winst, een fijner woon- en leefklimaat en versterking van biodiversiteit. Bovendien voorkomen we zo ook langdurige leegstand van opstallen en verloedering.”
Inloopbijeenkomst 3 december
Belangstellenden met technisch-juridische vragen over de vertaling van de initiatieven in het omgevingsplan kunnen voor nadere informatie terecht op de inloopbijeenkomst. Deze is op woensdag 3 december in het gemeentehuis in Veghel. Vaststelling van de vierde wijzigingsronde staat gepland voor de raadsvergadering van 5 maart 2026.
Achtergrond: tijdelijk omgevingsplan
Toen op 1 januari 2024 de Omgevingswet in werking trad, ontstond van rechtswege het tijdelijke omgevingsplan van Meierijstad. Dat bestaat uit onder andere alle oude bestemmingsplannen. In het omgevingsplan staat wat er op een bepaalde locatie gebouwd of verbouwd mag worden. En hoe de grond en de gebouwen gebruikt mogen worden. Het omgevingsplan geeft bijvoorbeeld aan waar woningen, winkels, bedrijven of horeca mogen zijn. En welke grond bedoeld is voor wegen en groen. Naast regels voor het bouwen en gebruiken, staan er in het omgevingsplan regels voor geluid, geur en andere activiteiten die het milieu kunnen schaden. Gedurende enkele jaren bereidt gemeente Meierijstad de regels en het kaartbeeld voor om het tijdelijke omgevingsplan te vernieuwen. Het nieuwe Omgevingsplan moet uiterlijk 1 januari 2032 klaar zijn. In de tussentijd worden ruimtelijke ontwikkelingen zoveel mogelijk met een vergunning mogelijk gemaakt. In sommige gevallen volstaat een vergunning niet en is direct een omgevingsplanwijziging nodig om de ontwikkeling mogelijk te maken. Zulke planwijzigingen organiseert Meierijstad halfjaarlijks.